Astma jest schorzeniem, które – choć może się wydawać inaczej – nie dotyczy tylko osób młodych, dzieci, lecz objawia się nawet po sześćdziesiątym piątym roku życia. Leczenie jej ma te same podstawowe zasady, jednak bywa trudna ze względu na to, że osoby starsze często borykają się jednocześnie z innymi chorobami. Jak radzić sobie z astmą w starszym wieku? Warto wiedzieć, co robić, by leczenie przebiegało jak najbardziej efektywnie.
Astma u osób starszych
Kiedy w przypadku dzieci i młodzieży dość łatwo jest powiązać epizodyczne duszności z astmą, atak diagnostyka w przypadku osób starszych jest utrudniona – duszności bowiem mogą nie mieć związku z astmą, lecz z innych schorzeniem. Dlatego może ona trwać dłużej. Często też zdarza się, że objawy są ignorowane i zrzucane na starzenie się organizmu. A wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego, by zacząć przyglądać się dusznościom i dociec, co je wywołuje.
Kiedy już astma jest zdiagnozowana i włączane jest leczenie, może dojść do sytuacji, że leki na nią będą źle reagować z innymi lekami, które są przyjmowane. Niektóre mogą pogorszyć objawy astmy. Do tego osoby starsze zaczynają i mają problemy z pamięcią, co przekłada się na pomijanie dawek leków i nieefektywne leczenie.
To warto robić
Co można robić, cierpiąc na astmę w starszym wieku? Przede wszystkim nie bać się zadawać pytań. Dotyczy to przede wszystkim leków, które są przyjmowane – warto zapytać, czy nie będą one negatywnie reagować wraz z lekami na astmę.
Zapytać należy także o prawidłowe używanie inhalatora – lekarz nie wyśmieje za to pytanie, a dokładnie pokaże, jak go użyć. Należy pamiętać, że medykowi zawsze zależy na tym, by leczenie pacjenta dawało jak najlepsze efekty.
Pod żadnym pozorem nie należy przestawać przyjmować leki. Jeżeli po ich zażyciu pojawią się niepożądane działania, należy skontaktować się z lekarzem.
Astma jest schorzeniem dotykającym dróg oddechowych. U osób starszych istnieje większe ryzyko zachorowania na inne – wynika to ze zmniejszonej przez wiek odporności – dlatego warto pamiętać o tym, by co roku zaszczepić się przeciwko grypie oraz przeciwko pneumokokom.
By kontrolować astmę, warto pamiętać o regularnych wizytach u lekarza i przygotować plan działania – sprawdza się to nie tylko w leczeniu astmy u dzieci i osób młodych, ale także u osób starszych.
Co jeszcze pomoże? Zadbanie o prawidłową wagę ciała i zmniejszenie ryzyka wystąpienia otyłości. Osoby z nadwagą i otyłe są bowiem bardziej narażone na pojawienie się astmy oskrzelowej.