Rozejście mięśni brzucha w ciąży

Rozejście mięśni prostych brzucha zwane jest również przepukliną kresy białej. To poważne schorzenie, które często występuje u kobiet spodziewających się potomstwa, a równocześnie nieleczone może mieć wyjątkowo zły wpływ na zdrowie i figurę.

Przyczyny i skutki rozstępu mięśni brzucha

Rozstęp mięśni brzucha polega na powolnym cofaniu się mięśni prostych na boki. Tkanka mięśniowa, wcześniej zbita i leżąca równolegle, rozstępuje się głównie pod wpływem szybko rosnącego brzucha. Zdecydowanie bardziej narażone na występowanie przepukliny kresy białej są kobiety, które spodziewają się więcej niż jednego potomka. Przyczyną rozstępu może być także duża ilość wód płodowych, a także stosunkowo duża masa dziecka (co może być konsekwencją predyspozycji genetycznych, złej diety, a także występowania cukrzycy ciążowej). Do rozstępu kresy białej dochodzi częściej w przypadku kobiet prowadzących mało aktywny tryb życia, a także u pań, które spodziewają się kolejnego dziecka – wówczas mięśnie są osłabione i mało elastyczne, przez co szybciej poddają się procesom rozciągania. Wśród przyczyn występowania przepukliny ciążowej i rozstępu mięśni brzucha należy wyróżnić nieodpowiednie ćwiczenia w ciąży. Obciążanie mięśni w niewłaściwy sposób sprawia, że częściej dochodzi do urazów, które mogą być powodem rozejścia się mięśni prostych brzucha.

Wśród skutków rozstępu mięśni brzucha na wyobraźnię działają konsekwencje estetyczne. Przepuklina kresy białej powoduje nieatrakcyjne wybrzuszenie oraz długie dochodzenie do formy po porodzie. Jednak niektóre ze skutków zdrowotnych mogą być dużo bardziej dotkliwe. Rozstęp mięśni może powodować problemy z nietrzymaniem moczy, silny ból kręgosłupa oraz bóle i uczucie naciągania skóry w rejonie całego brzucha. Choć rozstęp mięśni brzucha jest w większości przypadków całkowicie uleczalny, często wymaga długotrwałej rehabilitacji. Istnieje również niewielkie ryzyko, że nawet długotrwała terapia nie cofnie całkowicie estetycznych i zdrowotnych skutków przepukliny, dlatego warto ak najszybciej reagować.

Rozstęp mięśni brzucha – jak z nim walczyć?

W przypadku z zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości warto udać się do specjalisty, który wdroży odpowiednie leczenie. Fizykoterapia powinna zacząć się już w okresie ciąży: polega ona na specjalnych masażach oraz zastosowaniu taśm, które mają na celu “przytrzymanie” mięśni brzucha i zapobieganie ich rozejściu na boki. Niezmiernie ważna jest również terapia po samym porodzie. W przypadku znacznego rozejścia mięśni rehabilitacja może trwać nawet kilka miesięcy i obejmować różnego rodzaju ćwiczenia wzmacniające, które będą skutkować stopniowym przemieszczaniem się tkanki mięśniowej i minimalizowaniem przepukliny kresy białej. W przypadku działań profilaktycznych warto udać się do fizjoterapeuty około 25, 30 i 35 tygodnia ciąży, by ten ocenił stan naszych mięśni brzucha, a także – w razie konieczności – zastosował dodatkowe działania, które zapobiegną rozstępowi mięśni i wystąpieniu przerostu kresy białej.