Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne funkcje w naszym organizmie pełnią witaminy i minerały. Bez nich niestety nasze ciało nie będzie działało tak jak powinno. Co na pewno da nam się we znaki podczas różnych chorób i schorzeń. Ważne jest utrzymywanie ich na odpowiednim poziomie. Jednak należy pamiętać, że i niedobór i nadmiar witamin może mieć negatywne skutki uboczne. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jaka jest suplementacja witaminy D
Zdrowie. Po co jest witamina D w organizmie?
Warto wspomnieć na początku, iż witamina D jest bardzo trudna do dostarczenia do organizmu człowieka. Zwłaszcza w odpowiedniej dawce. Dawka w naszych dietach jest niewielka, z racji tego, iż mało produktów jest w stanie dostarczyć tą witaminę. Można ją spotkać w tranie lub tłustych rybach. Jednak z racji tego, że jest to witamina słońca można dostarczyć ją do organizmu poprzez promienie słoneczne. Jednak może być problem, gdyż w Polsce miesięcy słonecznych jest niewiele. Dlatego w lato trzeba jak najwięcej z niego korzystać. Wystarczy spacer 40-60 minut dziennie, aby nasze ciało otrzymało odpowiednią dawkę. Jednak co zrobić w miesiącach od października do marca? Czyli w porze jesienno-zimowej? Tutaj mamy wybór suplementów diety.
Występują one zarówno w formie tabletek jak i kropli. Każdy wybierze coś odpowiedniego dla siebie. Warto zatem suplementować witaminę D. Jednak trzeba pamiętać, aby stosować się do zaleceń albo lekarza, albo informacji znajdujących się na opakowaniu. Nadmiar tej witaminy jest szkodliwy i niestety ciężki do wydalenia z ciała. Wszystko dlatego, że osiada się w tkance tłuszczowej i wątrobie. Takie suplementy można znaleźć zarówno w aptekach stacjonarnych jak i aptekach online. Jest duży wybór i różne ceny. Jednak to wszystko zależy od dawki jaką proponuje producent. Warto wspomnieć, iż osoby starsze i kobiety w okresie menopauzy muszą szczególnie bardziej dbać o dostarczenie odpowiednich dawek witaminy D. Jakie są maksymalne dawki jakie powinniśmy zażywać? To zależy oczywiście od wieku i płci:
• noworodki i niemowlęta: 1000 j.m. / dobę
• dzieci w wieku 1-10 lat, 2000 j.m. / dobę
• dzieci i młodzież w wieku 11-18 lat: 4000 j.m. / dobę
• dorośli i seniorzy z prawidłową masą ciała: 4000 j.m. / dobę
• otyli dorośli oraz otyli seniorzy: 10 000 j.m. / dobę
• kobiety ciężarne i karmiące piersią: 4000 j.m. / dobę
Podsumowując niniejszy artykuł warto zbadać sobie poziom witaminy D w organizmie. Można to zrobić w laboratoriach. Albo sami zapłacimy za badanie, albo zrobimy to na NFZ.