Różnice między kremami nawilżającymi a emolientowymi.

Łatwo jest pomyśleć, że woda dostarczana pod prysznicem wystarczy, by zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie. Ale tak nie jest. Pewne okoliczności mogą powodować, że nasza skóra nie zatrzymuje wody i staje się sucha, co może prowadzić do swędzenia, ran i zgrubień skóry. Prawdopodobnie będziemy musieli sięgnąć po inne kremy.

Skóra – największy organ naszego ciała.

Skóra jest największym organem naszego ciała i jednym z najważniejszych pod względem pełnionych funkcji. Oddziela ona ciało od środowiska zewnętrznego, a jednocześnie umożliwia interakcję z nim. Zdrowa skóra stanowi barierę chroniącą przed szkodliwym działaniem czynników chemicznych, mechanicznych i toksycznych, a także przed ciepłem i zimnem. Jest ona również niezbędna do utrzymania równowagi płynów ustrojowych, stanowiąc barierę przed ewentualną utratą wody, równowagi termicznej oraz przekazywania wielu informacji z zewnątrz, do których dostęp uzyskuje się przez receptory dotyku, ciśnienia, temperatury i bólu. Co więcej, dowodem na to, że odgrywa ona bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu naszych związków, jest fakt, że poprzez skórę uzewnętrzniamy nasz stan emocjonalny. Możemy się zarumienić, zbladnąć, włosy stają dęba lub wydzielać nieprzyjemny zapach.

Informacje w jaki sposób skóra zatrzymuje wodę?

Od zewnątrz do wewnątrz skóra składa się z trzech warstw tkanki: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej, zwanej też podskórną. Komórki tworzące naskórek dojrzewają do momentu, w którym zostaną usunięte w naturalnym procesie łuszczenia. W ten sposób skóra stale się odnawia. Podczas tego procesu filagryna, białko znajdujące się wewnątrz komórki, ulega zniszczeniu. To właśnie zniszczenie tego białka powoduje powstanie różnych substancji, które przyciągają wodę do komórek skóry i zwiększają jej nawilżenie. Dlatego zdolność skóry do zatrzymywania wody jest głównie zasługą filagryny. Naskórek jest pokryty warstwą hydrolipidową. Jest to emulsja wody i lipidów, która odgrywa ważną rolę w utrzymaniu optymalnego poziomu wody w skórze. Ta warstwa pomaga naszej skórze zachować elastyczność i sprężystość, a także zapewnia jej odpowiednie nawilżenie, tworząc naturalną barierę ochronną. Z drugiej strony, wodna część tej warstwy, zwana ochronnym płaszczem kwasowym, zawiera kwasy i aminokwasy, które działają jak naturalne czynniki nawilżające.

Co może zmienić skórę?

Stres emocjonalny, pot, drażniące tkaniny, czynniki genetyczne lub skłonność do zapalenia skóry mogą powodować zaburzenie równowagi w tej warstwie ochronnej, a tym samym zmniejszać zdolność skóry do zatrzymywania wody. Nawet sama woda może podrażniać skórę, ponieważ podnosi pH, zwiększa przepływ krwi, a jeśli jest chlorowana lub silnie zmineralizowana, może uszkodzić barierę nabłonkową. Należy jednak uważać, ponieważ brak higieny może również wpłynąć na zmianę bariery nabłonkowej. W pewnych okolicznościach musimy więc sięgnąć po kremy nawilżające lub emolientowe, aby przywrócić skórze jej funkcje ochronne.

Jaka jest różnica między kremem nawilżającym a emolientem?

Każdy rodzaj skóry ma specyficzne potrzeby, aby osiągnąć równowagę, która zapewnia jej zdrowy wygląd. Krem emolientowy i krem nawilżający mają wspólny cel: leczyć suchą skórę.

Krem nawilżający.

Środki nawilżające służą do uzupełniania wody i wilgoci w skórze. Innymi słowy, dostarczają one “dodatkowej wody”. W ten sposób pomagają przywrócić utraconą wilgoć i zapobiegają tak łatwemu wysuszaniu skóry. Chronią przed codziennymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zimno, wiatr czy słońce. Dlatego ten rodzaj kremu jest idealny dla zdrowej skóry. Oznacza to, że są to skóry pozbawione skłonności do podrażnień, którym codzienne stosowanie może zapewnić dodatkową, niezbędną pielęgnację.

Bez względu na to, czy masz skórę tłustą, suchą czy mieszaną, krem nawilżający zawsze będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o dostarczanie skórze wody, ponieważ działa na zdrową skórę. Oprócz wody odżywcze preparaty nawilżające zawierają składniki, które pomagają skórze zniszczonej upływem czasu zachować jej blask, miękkość i napięcie.

Kremy emolientowe.

Kremy z emolientami zapewniają dodatkowe nawilżenie, którego zdrowa skóra nie potrzebuje. Zalecane są do skóry bardzo suchej, z chorobami skóry, takimi jak łuszczyca, egzema lub dermatoza z kserozą (suchością) i świądem (swędzeniem), np. atopowe zapalenie skóry. Na przykład w łuszczycy odgrywają one zasadniczą rolę ze względu na ich działanie łagodzące, przeciwświądowe oraz jako adiuwant w fototerapii. Kremy emolientowe służą do odbudowy zewnętrznej warstwy skóry. Z jednej strony tworzą one warstwę ochronną na powierzchni warstwy rogowej naskórka, zatrzymując wodę. Z drugiej strony, dostarczają one lipidów strukturalnych, które odbudowują strukturę bariery ochronnej skóry, zapewniając jej gładkość i elastyczność. Są to preparaty do stosowania miejscowego w postaci emulsji typu olej w wodzie (O/W). Wspólnie zapobiegają utracie wody przez odparowanie i przyciągają cząsteczki wody z głębszych warstw naskórka, nawilżając i umożliwiając regenerację bariery naskórkowej.

Szeroki wybór.

Na rynku dostępne są płynne, szybko wchłaniające się, mniej lepkie i tłuste kremy emolientowe z naturalnymi składnikami, takimi jak czarna porzeczka lub kardiospermum. Zapewniają one głębokie nawilżenie podczas codziennej pielęgnacji. W razie wątpliwości należy jednak skonsultować się z farmaceutą lub dermatologiem, który wyjaśni wątpliwości i różnice między kremem nawilżającym a emolientem.