Łysienie androgenowe u mężczyzn

Łysienie androgenowe dotyka co trzeciego mężczyznę i dlatego jest uznawane za najczęstszy rodzaj łysienia występujący u tej płci. Pierwsze objawy łysienia androgenowego niektórzy mogą zauważyć już po dwudziestym piątym roku życia.

Łysienie androgenowe opiera się na czterech fazach łysienia.

  • Faza pierwsza – to tworzenie się charakterystycznych zakoli, jak również cofnięcie się linii włosów nad czołem i przy skroniach.
  • Faza druga – to dalsze przerzedzanie się włosów na szczycie głowy. Pośród włosów tuż na samym czubku może powstać dziura, niektórzy nazywają księżycem lub plackiem.
  • Faza trzecia – to wypadanie włosów, przez które łączy się faza pierwsza z drugą. To znaczy, że praktycznie cała góra skóry głowy pozbawiona jest włosów.
  • Faza czwarta – w tej fazie następuje dalsze łysienie do takiego stopnia, że włosy pozostają już tylko z tyłu głowy i na bokach. Cała reszta skóry głowy pozbawiona jest włosów.

Łysienie androgenowe, mimo że nie dotyczy wyłącznie mężczyzn, często nazywane jest łysieniem typu męskiego, dlatego że dotyka głównie tej płci. Bez względu na to kogo dotyka, często jest powodem zaburzenia samooceny, powoduje kompleksy i sprawia, że czujemy się ze sobą niekomfortowo. W szczególności gdy spotyka to osoby młode.

W takiej sytuacji należy umówić się na wizytę do dermatologa lub trychologa, czyli specjalisty, który doradzi sposób leczenia. Mimo że ten typ łysienia jest uwarunkowany genetycznie, nie warto się poddawać. Można nawet starać się temu zapobiegać. Jak? Przede wszystkim unikając wszystkiego, co szkodliwe dla zdrowia. A zatem papierosów, alkoholu, złej diety i stresu. Za to zadbać o odpowiednią zbilansowaną dietę bogatą w składniki odżywcze, witaminy i minerały.

Poza dbaniem o zdrowie, może zasięgnąć również innych sposób, które są dla nas dostępne.
Po konsultacji ze specjalistą możemy wdrożyć leczenie lekami doustnymi, wybrać zabiegi poprawiające kondycję skóry głowy i pobudzające włosy do wzrostu, jak również alternatywą jest przeszczep włosów.