Kiedy należy usunąć zęby mądrości?

Kiedy słyszysz słowa „zęby mądrości”, zazwyczaj towarzyszy im czasownik „usunąć”. Właściwie wydaje się to niemal obowiązkowe, gdyż często wspominają o tym ludzie wokół nas! Nie zawsze jednak tak się dzieje. Przygotowaliśmy ten tekst, abyś mógł dowiedzieć się o powodach usuwania zębów mądrości.

Brak miejsca.

Nie każdy ma wystarczająco dużo miejsca w tylnej części szczęki, aby pomieścić zęby mądrości. W tych przypadkach zęby mogą wyłaniać się z dziąseł tylko częściowo lub nie wyłaniać się wcale. Nie zawsze jest to problem. Zdarza się jednak, że zęby próbują się przebić i z powodu braku miejsca napierają na zęby sąsiednie, co powoduje ich przemieszczenie lub uszkodzenie. Panoramiczne zdjęcia rentgenowskie mogą pomóc przewidzieć problemy związane z przemieszczaniem się zębów mądrości i usunąć je przed ich wystąpieniem.

Skłonność do powstawania ubytków.

Zęby mądrości, które nie są w pełni wyrżnięte (tzw. półwyrżnięte) są trudniej dostępne podczas szczotkowania, co sprzyja powstawaniu ubytków. W przypadku częstego występowania ubytków usuwa się chore zęby. Podobnie jest w przypadku, gdy ząb mądrości sprzyja rozwojowi ubytków na sąsiednim zębie i uniemożliwia lekarzowi właściwe leczenie, ponieważ znajduje się zbyt blisko zęba.

Nawracające infekcje.

Gdy zęby mądrości powodują ból, infekcję lub nawracające stany zapalne, lepiej jest je usunąć. Problemy te występują najczęściej w przypadku zębów półzamkniętych, ponieważ stanowią one doskonałe miejsce dla bakterii, które atakują tkanki otaczające zęby.

Brak zęba przeciwstawnego.

Czy to z powodu naturalnego braku zęba mądrości, czy też z powodu konieczności jego wcześniejszego usunięcia, możliwe jest, że ząb znajdujący się naprzeciwko tej luki również będzie wymagał usunięcia. Na przykład, jeśli ząb rośnie w dolnej szczęce i nie ma odpowiednika w górnym łuku, będzie rósł aż do momentu napotkania przeszkody, jaką jest górne dziąsło.