Ciąża to stan, podczas którego wyjątkowo należy zadbać o zdrowie. Jednak wśród wielu zaleceń można z łatwością się zgubić. Podpowiadamy, jakie badania warto wykonać w poszczególnych tygodniach ciąży!
Dwie kreski – i co dalej?
Młode mamy często zastanawiają się kiedy zgłosić się pierwszy raz do ginekologa. Optymalnym czasem na pierwszą wizytę jest okres między 6 a 8 tygodniem ciąży, które należy liczyć od czasu wystąpienia ostatniej miesiączki. To moment, w którym lekarz podczas badania może zlokalizować rozwijający się zarodek oraz zaobserwować bicie serca, a tym samym potwierdzić ciąże. Na pierwszej wizycie, poza badaniem USG, prawdopodobnie zostanie założona karta ciąży, a dodatkowo lekarz wystawi skierowania na wszystkie niezbędne badania.
Badania regularne
Podczas całej ciąży będziesz dostawać skierowania na morfologię krwi oraz badania moczu – zaleca się wykonanie ich raz w miesiącu. Badania te pozwalają m.in. wcześnie wykryć anemię, stany zapalne oraz infekcje układu moczowego. Wizyty ginekologiczne powinny odbywać się przeciętnie raz w miesiącu, a podczas wizyty lekarz zmierzy ciśnienie, zbada długość szyjki macicy, a na niektórych wizytach także przeprowadzi przezbrzuszne USG w celu monitorowania zdrowia płodu.
Badania prenatalne
W okresie ciąży zaleca się przeprowadzenie 3 badań prenatalnych: w okolicy 12, 20 i 30 tygodnia. Badania te wykonywane są przez specjalistów ze specjalnymi uprawnieniami i wymagane jest skierowanie od lekarza prowadzącego, który może wystawić je przy podejrzeniu nieprawidłowości w anatomii lub rozwoju płodu. Dodatkowo z opłat zwolnione są ciężarne kobiety powyżej 35 roku życia, a także panie, które posiadają zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną.
Badania prenatalne można także wykonać prywatnie. Pierwsze z nich (tzw. usg genetyczne) wykonywane jest między 11 a 14 tygodniem ciąży. Dzięki niemu można określić ryzyko wystąpienia aberracji chromosomowych. Dodatkowo badaniu może towarzyszyć test pappa czyli badanie krwi, które pokazuje ryzyko występowania niektórych chorób genetycznych. Drugie badanie prenatalne wykonuje się między 18 a 22 tygodniem ciąży. Tzw. USG połówkowe pozwala na dokładną analizę anatomii płodu. Trzecie i ostatnie badania poleca się wykonać od 28 do 32 tygodnia ciąży.
Pozostałe badania w ciąży
W ciąży z pewnością dostaniesz skierowania na liczne badania na choroby wirusowe (m.in. choroby weneryczne, HIV, wirusowe zapalenie wątroby, toksoplazmozę), a także na badanie grupy krwi. W I lub na początku II trymestru zaleca się także wykonanie cytologii. Coraz częściej lekarze kierują także na profilaktyczne USG piersi. W III trymestrze wykonuje się badania GBS, które pomaga w wykryciu paciorkowców mogących zaszkodzić dziecku przy porodzie. Ważnym badaniem wykonywanym na przełomie II i III trymestru jest krzywa cukrowa, która pozwala na przesiewowe wykrycie kobiet cierpiących na cukrzycę ciążową, która – nieleczona – może mieć bardzo poważne skutki. Dodatkowo lekarz prowadzący trzykrotnie w trakcie ciąży powinien wykonać wywiad psychologiczny, który ma na celu określenie ryzyka wystąpienia depresji, a w razie konieczności skierowanie pacjentki do specjalistów, takich jak psycholog lub psychiatra.