Ciąża to dziewięć wyjątkowych miesięcy, podczas których kobiece ciało przygotowuje się do porodu. Choć ten czas związany jest z ogromną radością, często towarzyszą mu różnego rodzaju dolegliwości. Niektóre z nich – jak wymioty czy ogólne zmęczenie – są stanem fizjologicznym i wiążą się z wpływem nadmiernej produkcji hormonów, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju zarodka i płodu. Inne jednak mogą świadczyć o stanach patologicznych i wiązać się z ryzykiem dla przyszłej mamy.
Przyczyny bólu pleców w ciąży
Rosnący brzuch powoduje nie tylko szybkie zwiększenie masy ciała ciężarnej kobiety. Zmienia się także środek ciężkości ciała. Te dwie rzeczy sprawiają, że kręgosłup staje się bardzo mocno obciążony, co może prowadzić do wystąpienia bólu w odcinku lędźwiowym. Przyczyną bólu kręgosłupa w ciąży jest również sama anatomia kobiecego ciała: rosnący płód potrzebuje coraz więcej miejsca i z czasem jego masa wraz z masą łożyska i wód płodowych może wywierać ucisk na dolny i środkowy odcinek kręgosłupa.
Ból pleców w ciąży: czy jest groźny?
Umiarkowany ból pleców w ciąży jest całkowicie niegroźny. Naturalne, fizjologiczne zmiany anatomiczne nie wykazują oznak patologii. Kręgosłup, stawy, a nawet podbicia stóp są narażone na większe obciążenie, przez co większy wysiłek fizyczny może skutkować bólem w obrębie pleców. Przyszłą mamę powinien zaalarmować długotrwały, utrzymujący się lub nasilający ból pleców, który może zwiastować nawet przepuklinę lub wystąpienie innych zwyrodnień. Na wizytę u fizjoterapeuty lub ortopedy powinny zdecydować się panie, które przybrały w ciąży dużą ilość kilogramów, osoby chorujące na zwyrodnienia kręgosłupa i inne schorzenia układu kostnego, a także kobiety, u których stwierdzono wielowodzie, dużą masę płodu, ciążę mnogą lub cukrzycę ciążową.
Jak walczyć z bólem pleców w ciąży?
- Odpowiednio odpoczywaj. Staraj się nie leżeć na plecach, wybieraj bezpieczniejsze dla kręgosłupa pozycje boczne. Możesz także zakupić specjalną poduszkę w kształcie liter C lub U, które pomogą w utrzymaniu optymalnej, zdrowej dla pleców pozycji ciała podczas snu.
- Nie obciążaj dodatkowo kręgosłupa. Każda ciężarna powinna zrezygnować z przenoszenia ciężkich przedmiotów czy uprawiania wymagającego sportu, jednak osoby cierpiące na bóle pleców muszą wyjątkowo uważać.
- Skorzystaj z porady fizjoterapeuty. Leczenie bólu na wczesnym etapie jest skuteczniejsze i bardziej bezpieczne. Fizjoterapeuta dobierze rodzaj ćwiczeń, masażów i specjalnych taśm, które pomogą w zwalczaniu przykrych dolegliwości bólowych. Lekarz pomoże dobrać Ci również odpowiednie leki przeciwbólowe oparte na bezpiecznym dla płodu paracetamolu, które uśmierzą ból, gdy stanie się on wyjątkowo uciążliwy.
- Bądź aktywna. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, staraj się być aktywna w ciąży. Umiarkowany wysiłek (np. joga dla ciężarnych, pływanie na basenie, krótkie spacery) świetnie wpływa na kręgosłup, wzmacnia go, a nawet wspomaga leczenie niektórych zwyrodnień.