W czasie ciąży występuje kilka powikłań, które niekiedy stają się zagrożeniem dla matki i dziecka. Ponadto jednym z najczęstszych problemów w czasie ciąży jest anemia, na którą cierpi ponad 90% kobiet w ciąży. Jest to spowodowane niskim poziomem żelaza we krwi, które jest ważne dla utrzymania stabilnej hemoglobiny i odpowiedniej produkcji w czerwonych krwinkach, które przenoszą tlen do innych komórek. Z tego powodu w czasie ciąży konieczne jest konsekwentne podawanie żelaza i przyjmowanie pokarmów zapobiegających anemii. Podobnie, witaminy i kwas foliowy odgrywają bardzo ważną rolę w zapobieganiu anemii.
Dlaczego ważne jest leczenie anemii w czasie ciąży?
Kiedy jesteś w ciąży, chcesz, aby Twoje dziecko urodziło się zdrowe, a Ty chcesz być zdrowa, aby Twoje dziecko było zdrowe. Z tego powodu ważne jest, aby w czasie ciąży odżywiać się w sposób optymalny, tak aby nasze dziecko i my sami byliśmy zdrowi. Ponadto prawidłowe odżywianie się pomaga zapobiegać jednej z najczęstszych dolegliwości ciążowych, anemii, oraz innym czynnikom wysokiego ryzyka w ciąży.
Z drugiej strony musimy pamiętać, że nasze dziecko będzie się odżywiać i oddychać dzięki naszej krwi, a zatem potrzebuje wszystkich składników odżywczych niezbędnych do zdrowego rozwoju. Konieczne jest także zwiększenie produkcji krwi, ponieważ w organizmie jest teraz ktoś jeszcze. Ponadto niezwykle ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości żelaza, aby zapobiegać i leczyć anemię w czasie ciąży.
Od którego trymestru ciąży występuje anemia?
Anemia pojawia się zazwyczaj w pierwszym trymestrze ciąży, a dokładniej w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Dlatego należy działać jak najwcześniej, aby uporać się z tym problemem, który może mieć negatywny wpływ na życie obojga.
Czy można zapobiec anemii w czasie ciąży?
Prawda jest taka, że można zapobiegać anemii w czasie ciąży i można to osiągnąć dzięki pewnym zaleceniom lekarzy. Wśród zaleceń dotyczących zapobiegania anemii znajduje się przyjmowanie witamin prenatalnych i żelaza, które pomagają wzmocnić produkcję hemoglobiny. Z drugiej strony, aby zapobiec anemii w ciąży, należy stosować bardzo dobrą dietę, a to można osiągnąć, spożywając produkty bogate w żelazo.
Jakie są rodzaje anemii występujące w czasie ciąży?
Istnieją pewne rodzaje anemii, na które można zachorować w czasie ciąży, a każdy z tych rodzajów wiąże się z pewnym ryzykiem.
Anemia fizjologiczna.
Jest to rodzaj anemii, która często występuje w drugim trymestrze ciąży, nie jest niebezpieczna i nie wymaga leczenia. Nie oznacza to jednak, że nie należy jej leczyć, ponieważ najlepiej jest spożywać pokarmy bogate w żelazo, aby zachować siłę.
Anemia spowodowana niedoborem żelaza.
Ten rodzaj anemii występuje, gdy wchłanianie potrzebnego żelaza jest słabe, a w organizmie jest go za mało. Jest ona spowodowana niewłaściwą dietą, a jednocześnie powoduje, że nie masz ochoty na jedzenie.
Niedokrwistość megaloblastyczna.
Jest to nieco mniej powszechna anemia, na którą wpływa brak odpowiedniego spożycia kwasu foliowego i witaminy B12, które są bardzo ważne dla wytwarzania czerwonych krwinek we krwi. Jego brak wynika z faktu, że nie gromadzi się on w organizmie, lecz wydalany jest z moczem. Z tego powodu ważne jest, aby dieta była bogata w te dwa niezbędne składniki dla matki i dziecka.
Skąd mam wiedzieć, czy mam anemię w czasie ciąży?
Aby wiedzieć, czy masz anemię w czasie ciąży, musisz znać różne objawy, które mogą ostrzegać, że cierpisz na ten problem. Objawy te mogą być następujące:
- ból głowy;
- ból w klatce piersiowej;
- blada lub żółta skóra;
- osłabienie;
- zmęczenie;
- krótki oddech;
- zawroty głowy;
- zimne stopy i dłonie.
Główne przyczyny anemii w czasie ciąży.
Główną przyczyną anemii w czasie ciąży jest niedobór żelaza, ale nie jest to jedyna przyczyna tego problemu, lecz także brak kwasu foliowego i witaminy B12. Utrata krwi spowoduje jeszcze większe nasilenie anemii.
Niski poziom hemoglobiny.
W czasie ciąży istotne jest utrzymanie stężenia hemoglobiny w ustalonym zakresie. Należy pamiętać, że w czasie ciąży zwiększa się produkcja krwi, co wpływa na poziom hemoglobiny. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że musimy spożywać wystarczającą ilość żelaza, ponieważ jest ono odpowiedzialne za produkcję hemoglobiny, czyli białka znajdującego się w czerwonych krwinkach, które są odpowiedzialne za transport składników odżywczych i tlenu niezbędnych dla dziecka.
Złe odżywianie.
Inną z głównych przyczyn anemii jest niewłaściwe odżywianie, tzn. niespożywanie niezbędnych składników odżywczych zawierających żelazo i witaminy, co zapobiega anemii. Z tego powodu ważna jest odpowiednia dieta.
Jakie są konsekwencje anemii w czasie ciąży?
Niedokrwistość może mieć konsekwencje zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Choroba najbardziej dotyka dzieci, ponieważ może prowadzić do przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej, śmierci niemowląt, anemii u dzieci i depresji poporodowej.