Czy dziecko z katarem może chodzić do przedszkola?

Sezon przejściowy pomiędzy zimą, a wiosną to wzmożony okres przeziębień zwłaszcza u dzieci. Dodatkowo obecny czas w którym powszechnym jest wirus COVID-19 oraz jego pochodne warianty w szczególności sprzyja zakażeniu. U dzieci objawy zarówno przeziębienia jak i wirusa są różne. Jak więc rozpoznać czy to tylko katar czy może coś więcej? Mówi się ze katar nieleczony trwa tydzień, a leczony siedem dni. Nie bez powodu powstało i zakorzeniło się w naszej kulturze takie powiedzenie. Katar to niemiła przypadłość prawie każdej choroby. Dorosły potrafi sobie z nim lepiej poradzić niż małe dziecko, dlatego najlepszym sposobem jest zapobieganie, m.in. częste wietrzenie pomieszczeń, dezynfekcja i prawidłowe mycie rąk oraz odpowiednia wilgotność powietrza w domu. Jeśli katar u dziecka to jedyna dolegliwość można wspomóc się domowymi sposobami lub kroplami dostępnymi w aptece bez recepty. Jeśli natomiast oprócz kataru, u dziecka pojawił się wysoka gorączka, kaszel, ból gardła, osłabienie, dreszcze, ból mięśni i ogólne uczucie rozbicia należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem rodzinnym, a także dodatkowo wykonać test na wirusa COVID-19.

Po chorobie dalej leci z nosa

Zdarza się, że po wyleczeniu, ustaniu wszystkich innych dolegliwości katar u dziecka dalej się utrzymuje. Czy możemy je wtedy puścić do przedszkola? Lekarze są zgodni co do tego, że katar nie jest przeciwwskazaniem do uczęszczania dziecka zarówno do przedszkola jak i na inne zajęcia. Przed wysłaniem jednak dziecka do placówki warto udać się na kontrolę lekarską w celu zbadania dziecka i stwierdzenia czy nie zarazi innych dzieci. Następnie należy poinformować przedszkole o zaistniałej sytuacji, można również przynieść chusteczki higieniczne w zapasie, a przede wszystkim nauczyć dziecko samodzielnie wydmuchiwać nos. Trzeba wziąć pod uwagę, że panie przedszkolanki mają masę obowiązków, a bieganie za jednym dzieckiem i ciągłe wycieranie nosa przysporzy im obowiązków. Nauka samodzielności dziecka będzie pozytywnym krokiem zarówno dla niego samego, jak również będzie miało pozytywny odbiór w placówce wychowawczo opiekuńczej.

Jak wyleczyć katar u dziecka?

Nie ma na świecie dziecka które dobrze znosiłoby zapuszczanie kropli no nosa. Oczywiście jeśli już się przyzwyczai i zrozumie, że to przynosi ulgę, zaakceptuje ten fakt, jednak nie będzie to takie łatwe. W domowej apteczce należy zawsze mieć w zanadrzu krople do nosa dla dzieci, najlepsze są te w atomizerze, które łatko można zakroplić. Dodatkowo warto zaopatrzyć się także w inhalator oraz mgiełkę solankową, która rozrzedzi wydzielinę, udrożni zatkane zatoki oraz nawilży błonę śluzową zarówno nosa jak i gardła. Pomocne mogą się okazać także specjalne plasterki naklejane na ubranko dziecka przed snem. Starym i dobrze znanym naszym babciom sposobem na poradzenie sobie z katarem jest także wąchanie dymu z przypalonej skórki od chleba. Niestety nie ma cudownego środka który w jednej chwili pomoże pozbyć się kataru, ale można zminimalizować jego przykre efekty i uczucie dyskomfortu odczuwanego przez dziecko zarówno środkami dostępnymi w aptece jak i domowymi sposobami.