Jak zadbać o ciało w ciąży?

Choć ciąża to bez wątpienia jeden z najbardziej wyjątkowych okresów w życiu każdej kobiety, często wiąże się ona z wieloma dolegliwościami, problemami zdrowotnymi i kompleksami. Jednym ze skutków ciąży jest okresowy, często dosyć duży, przyrost wagi, a także pojawianie się żylaków czy rozstępów. Oto 5 sposobów na poprawienie swojego wyglądu w ciąży!

1. Zdrowie – zdrowy lifestyle

Zdrowy i aktywny tryb życia to z pewnością podstawa dbania o siebie w ciąży. Pamiętaj, że w tym okresie szczególnie powinnaś skupić się na swojej diecie. Staraj się ograniczać słodycze i zrezygnuj z niezdrowego, przetworzonego jedzenia, które nie ma żadnych właściwości odżywczych. Pozwoli to utrzymać wagę w ryzach, dzięki czemu po porodzie szybko wrócisz do sylwetki sprzed ciąży.

2. Bądź aktywna

Z pewnością nie raz słyszałaś, że “ciąża to nie choroba”. Choć często to okres bardzo ciężki i nieprzyjemny, związany z wieloma dolegliwościami, w rzeczywistości zdrowa, fizjologiczna ciąża nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu. Wręcz przeciwnie! Umiarkowana aktywność pozwoli zachować Ci sprawność, złagodzi bóle pleców i stawów, a nawet pozwoli na łatwiejszy i szybszy poród. Ciężarnym zaleca się spacerowanie, lekkie ćwiczenia rozciągające, pływanie na basenie oraz specjalne treningi jogi. W wielu miastach organizowane są również zajęcia fitness dla kobiet w ciąży.

3. Zadbaj o ubiór

Minęły już czasy, gdy kobiety w ciąży musiały wydawać majątek na luźne, pozbawione fasonu stroje. Dziś moda dla ciężarnych to segment rynkowy, który świetnie się rozwija. W sieci znajdziemy dziesiątki sklepów, które nastawione są na obsługę ciężarnych klientek. Ubrania dla kobiet w ciąży znajdziemy także w wielu sieciówkach.

4. Codzienna pielęgnacja

Bez wątpienia uroda w ciąży szybko się zmienia. Niektóre panie cieszą się idealną cerą i mocnymi paznokciami, inne zaś mogą zaś obserwować pojawianie się niedoskonałości, nawet jeśli nigdy wcześniej nie miały z nimi do czynienia. Ciąża to czas, w którym należy zadbać także o skórę. Warto zdecydować się na delikatne, naturalne kosmetyki lub produkty hipoalergiczne. W ciąży możesz wybrać się również do kosmetyczki – należy wcześniej uprzedzić specjalistkę o swoim stanie, jednak większość zabiegów pielęgnacyjnych jest w pełni bezpieczna dla przyszłej mamy i rozwijającego się dziecka.

5. Nie tylko ciało

Pamiętaj, że w ciąży nie tylko ciało się zmienia – hormony mają niebagatelny wpływ na Twoją psychikę. Staraj się wysypiać, zdrowo odżywiać i żyć aktywnie, jednak nie zapominaj, że Twoje samopoczucie także wpływa na dziecko. Unikaj sytuacji stresowych, które mogą w przyszłości odbijać się na stanie zdrowia potomka. Ciąża to czas, w którym zaleca się jak najwięcej odpoczynku! Zadbaj również o codzienny relaks. Z pomocą może przyjść godzina pływania na basenie, masaż dedykowany kobietom ciężarnym, spotkanie z rodziną i przyjaciółmi, popołudniowy spacer po lesie czy długa, relaksująca kąpiel z towarzystwie świec i ulubionej lektury.