Płyta meblowa jest doskonałym materiałem do tworzenia mebli (zarówno w profesjonalnym wydaniu, jak i w całkowicie amatorskiej produkcji w domowym zaciszu). Malowanie płyty meblowej nie jest takie trudne. Wystarczy tak naprawdę wyposażyć się w papier ścierny, pędzle do malowania i wybraną farbę, która będzie odpowiednia do materiałów drewnianych lub drewnopochodnych.
Renowacja metodą wymagającą danych narzędzi jest świetnym sposobem na stworzenie nowych mebli, ale także na odnowienie mebli starych i używanych. Technika wykończenia mebla będzie się różnić ze względu na rodzaj użytej w nich płyty. Do tworzenia mebla użyć bowiem można płyty MDF, OSB, pilśniowe, wiórowe i MFP.
Płyta meblowa pokryta fornirem (na przykład w szafkach kuchennych, komodach z płyty) przed wykończeniem musi zostać oczyszczona środkiem odtłuszczającym. Fornir należy najpierw zeszlifować papierem ściernym (najlepiej o grubości 180 i 240). Gdy płyta meblowa zostanie zmatowiona trzeba oczyścić ją z zanieczyszczeń i pyłu – do tego wystarczy użyć wody, po czym osuszyć. Tak przygotowana płyta meblowa z forniru jest gotowa do malowania. Pokryć ją można wodorozcieńczalna emalią akrylową przeznaczoną do drewna.
Płyta meblowa laminowana powinna być przygotowywana w podobny sposób. Różni się tylko jednym. Przed pomalowaniem, należy płytę pokryć podkładem dwuskładnikowym. Po tym można nanosić odpowiednią farbę. W przypadku płyty laminowanej najlepszą okazuje się lakier przemysłowy.
Istnieje także znacznie szybszy sposób na malowanie mebli, o ile wykorzystane w nich płyty meblowe pokryte są laminatem. Wykorzystuje się do tego produkty, które nakładać należy na płytę bezpośrednio. Wówczas nie trzeba płyty szlifować. W tym procesie najlepszym wyborem będą farby kredowe i farby renowacyjne, które dodatkowo można zabezpieczyć woskiem lub utrwalającym lakierem.
Meble z płyty meblowej mogą też uzyskać nowoczesny i surowy design. Bez problemu można nadać płytom niecodzienną strukturę. Dostępne są do tego preparaty, które umożliwiają uzyskanie meblom między innymi betonowe wykończenie. Wybrany produkt wystarczy nanieść na powierzchnię mebla metalową packą.
Strukturę rozciera się na tak zwany krzyż, aby masa uzyskała odpowiednią strukturę. Gdy produkt wyschnie, powierzchnia mebla będzie wymagać szlifowania, aby ją wyrównać. Do zabezpieczenia użyć można bezbarwnego lakieru matowego, wówczas mebel nabierze niezwykle nowoczesnego, industrialnego charakteru.