Jak opiekować się psem miniaturką?

Każdy pies wymaga opieki. To my ludzie jesteśmy w pełni odpowiedzialni za czworonożnego przyjaciela. Niezależnie czy pies miniaturka rasy duże czy kundelki, każdy czworonóg wymaga, by zapewnić mu szeroko pojęty dobrostan. Składa się na to odpowiednie żywienie, odpowiednia dawka ruchu i zabawy, a także czułości. Jak opiekować się małym psem, aby uniknąć najczęściej popełnianych błędów?

Maltańczyk, yorkshire terrier, jamnik, szpic miniaturowy, mops, jack russel terrier, pinczer miniaturowy – to najpopularniejsze rasy małych psów. Różnią się wyglądem, a także historią powstania i potrzebami. Jednak łączy ich jedno – potrzeba opieki ze strony człowieka. Właściwa opieka będzie możliwa wówczas, gdy opiekun pozna rasę, jej potrzeby, możliwości czy ograniczenia.

Jak opiekować się psem małych ras – małe zwierzęta

Wokół psa miniaturki narosło wiele stereotypów. Jednym z nich jest traktowanie takiego psiaka jak żywej maskotki. To błąd. To, że jest mały nie oznacza, że ma być psem kanapowym czy ozdobą domu. Niezależnie od rady pies potrzebuje opieki.

Bardzo ważnym aspektem jest zaspokojenie potrzeby ruchu zwierzęcia. Oczywiście husky, który jest psem zaprzęgowym potrzebuje zdecydowanie więcej ruchu, niż mops. Nie oznacza to jednak, że pies rasy miniaturka powinien cały dzień wylegiwać się na kanapie. Mopsy, yorki czy maltańczyki potrzebują solidnej dawki ruchu. Dłuższy spacer, czy bieganie za piłką czy sznurkiem sprawią im mnóstwo radości.

Wiele osób uważa również, że pies miniaturka to rasa idealna dla najmłodszych. To niebezpieczny mit, gdyż każdy pies, bez względu na rasę i wielkość, może być najlepszym przyjacielem. Małe psy owszem są mniej groźne, niż większe rasy, ale nawet wychowując się z dziećmi mogą je ugryźć, gdy nie zostaną zaspokojone ich potrzeby, takie jak: własna przestrzeń, spokój i możliwość wypoczynku. Małego psa nie można przytulać, jeśli on tego nie chce, bo nie jest to maskotka. Ciągnięcie za uszy czy ogon, również może go zdenerwować. To, że jest mały nie oznacza, że nie będzie potrafił ugryźć.

Bardzo ważnym aspektem opieki nad psem małej rasy jest zapewnienie mu odpowiedniej, zbilansowanej diety. To, co pies je, istotnie wpływa na jego zdrowie. Karma powinna być odpowiednio dostosowana do potrzeb zwierzęcia, jego wagi i trybu życia. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja psa. W przypadku jamnika, buldoga francuskiego czy mopsa, pielęgnacja nie jest wymagająca. Polega głównie na wyszczotkowaniu 2 razy w tygodniu ich krótkiej sierści. Rasy długowłose wymagają bardziej skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, które najlepiej wykonywać u doświadczonego psiego fryzjera.

Aby pies rasy małej był z nami szczęśliwy, potrzebuje by zaspokoić jego codzienną potrzebę ruchu, jedzenia, a także zabaw rozwijających. Pies, z którym się bawimy, okazujemy mu czułość, będzie naszym najlepszym przyjacielem na całe życie.