Dolegliwości ciążowe. Jak sobie z nimi radzić? Krwawienia z nosa.

Zdrowie w ciąży – krwawienia z nosa

Czas wielu fizjologicznych zmian, z którymi zmagamy się w czasie, jakim jest ciąża, powoduje dolegliwości. Często takie, które nigdy nam się nie zdarzały albo stosunkowo rzadko. Podczas ciąży jednak są naturalne i nie powinno się wpadać w panikę, gdy występują. Jednak nie należy również ich lekceważyć i najlepiej szczerze rozmawiać o nich z lekarzem podczas wizyty kontrolnej.

Jednym z tych dolegliwości mogą okazać się krwawienia z nosa. O ile wydarzy się raz i będzie to delikatne krwawienie, prawdopodobnie to tylko pęknięte naczynko. Warto jednak powiadamiać swojego lekarza o wszelkich spotykających nas przypadłościach, ponieważ należy sprawdzić, czy krwotok z nosa nie jest spowodowany anemią lub problemami z ciśnieniem.

W sytuacji, gdy krwi jest więcej, należy usiąść i pochylić głowę do przodu (nie w tył!), uciskać delikatnie nozdrza poniżej przegrody przed około dziesięć minut. Dobrze sprawdzać czas i nie przerywać przynajmniej przez pierwsze pięć minut. Dodatkowo pomóc może zimny okład przyłożony do czoła, nosa lub na kark. Nie powinien być lodowaty. Jeżeli ktoś nam oferuje mrożonkę, przyłóżmy ją do skóry przez ręcznik. Jeżeli krwawienie nie ustępuje po około dwudziesty minutach lub wciąż się powtarza zaleca się kontakt z lekarzem.

Krwotoki z nosa, które są spowodowane pękającymi naczynkami można spróbować zminimalizować poprzez picie odpowiednich ilości płynów, aby śluzówka była odpowiednio nawilżona. Poza tym w czasie przeziębienia lub alergii powinno się delikatnie i ostrożnie wydmuchiwać nos, najlepiej miękkimi chusteczkami. Kichać z otwartymi ustami, żeby zmniejszyć ciśnienie w nosie, a także przebywać w pomieszczeniach, w których nie ma suchego powietrza.