Jak zadbać o dobrostan drobiu?

Wszystkie zwierzęta potrzebują odpowiednich warunków do życia, które pozytywnie wpłyną na ich samopoczucie, kondycję, apetyt i zdrowie. To z kolei ma duży wpływ na jakość hodowli, dlatego warto wyposażyć swoje gospodarstwo w specjalne, nowoczesne systemy, które umożliwią skuteczne zadbanie o dobrostan drobiu. Chcesz się dowiedzieć, jakie sprzęty i akcesoria są w tym celu niezbędne? Zapraszamy do lektury artykułu!

Regularne karmienie i pojenie

Podstawową potrzebą ptaków hodowlanych, która powinna być zaspokojona, jest ich regularne karmienie i pojenie. Spośród najczęściej wybieranych rozwiązań warto wymienić przede wszystkim karmidła dla brojlerów i specjalne systemy paszowe, z których mogą swobodnie korzystać nawet pisklęta już od pierwszych godzin życia.

Zostały one skonstruowane w taki sposób, by umożliwiać ptakom wygodne i łatwe pobieranie pokarmu, a jednocześnie nie dopuszczać do rozsypywania się paszy. Na wyposażeniu ferm drobiu powinny znaleźć się też oczywiście systemy pojenia dla kur. Poidła są odpowiednio dostosowywane w zależności od gatunku ptaka i nie mają ostrych krawędzi, dzięki czemu nie doprowadzają do krzywdzenia zwierząt, a także pozwalają znacznie zaoszczędzić czas hodowcy.

Odpowiednie oświetlenie

Kolejnym aspektem ważnym dla zachowania dobrostanu drobiu jest zapewnienie mu odpowiedniego oświetlenia. Dzięki specjalnym lampom dostosowanym do potrzeb kur czy innych ptaków będą one czuły się dobrze w kurniku – nie będą zestresowane, agresywne ani rozproszone. Ponadto oświetlenie pozwoli zachować ich rytm dobowy i nieśność. Lampy LED wykorzystywane do tego celu powinny mieć odpowiednią barwę i natężenie, a także być odporne na trudne warunki pracy, a więc wilgoć, toksyczne i chemiczne substancje oraz korozję.

Odpowiednia temperatura

Podobnie jak wszystkie inne zwierzęta, drób musi mieć też zachowaną odpowiednią temperaturę otoczenia niezależnie od pory roku panującej na zewnątrz. Aby o to zadbać, warto wyposażyć kurnik w nowoczesne systemy ogrzewania i chłodzenia, a także klimatyzacji, które będą efektywnie odprowadzały nadmiar wilgoci, dwutlenku węgla i amoniaku.

W ofercie renomowanych sklepów ze sprzętem drobiarskim bez trudu znajdziesz wszystkie niezbędne dla zachowania dobrostanu ptaków urządzenia. Co więcej, dostępne są one w wielu rodzajach, dzięki czemu dopasujesz je do swoich wymagań oraz potrzeb hodowanych gatunków zwierząt.