„Bóg pachniał bryzą i siekanymi migdałami, kroplami rosy w ogrodzie o poranku i świeżo pociętym drewnem, i słomą, i bardzo zieloną trawą po ulewnym deszczu. Popołudniami pachniał stronicami świeżo wydrukowanej książki i naturalnym jogurtem mlecznym, a gorącym lwem, kiedy zapadała noc. I brzoskwinią, miękką, białą, bez tego niemiłego wrażenia, które czuje się w zębach, gdy się ją ugryzie zbyt mocno.” – Valerie Tasso
Morfologia dzwonka polnego.
Dzwonek polny jest bardzo popularny, można go spotkać latem na polnych łąkach. Roślina ma ciekawe kielichy dzwonkowe, są w kolorze fioletowym, dlatego też jest lubianą odmianą kwiatu.
Morfologia dzwonka polnego przedstawia się następująco:
- Kwiat dzwonka polnego jest do głęboki kielich, który zakańcza korona o szpiczastych końcach, przypominających trójkąty o kontach równych.
- Liście dzwonka są skrętoległe, mają zielony kolor, są one owalnego kształtu, zakończone na końcu czubkiem, podzielone są symetrycznie na pół i na boki.
- Owoc dzwonka pojawia się po przekwitnieniu i ma torebki wypełnione nasieniem.
Jakie są odmiany dzwonka polnego?
Wyróżnić można takie odmiany dzwonka polnego jak na przykład:
- Dzwonek alpejski,
- boloński,
- brodaty,
- brzoskwiniolistny,
- rapunkuł,
- rozłogowy,
- rozpierzchły,
- skupiony,
- syberyjski,
- jednostronny,
- karkonowski,
- okrągłolistny,
- wąskolistny,
- szerokolistny,
- piłkowany.
Każda z tych odmian równie się zabarwieniem, kolorem, kształtem kwiatu, czy też liścia. Dlatego też są one pożądane i pielęgnowane w ogrodach przydomowych.
Na zakończenie wypada stwierdzić, że dzwonek polny to piękny kwiat, który ma również inne odmiany, które rosną dekoracyjnie, prezentują swoje walory w przydomowych ogród-kach i nie tylko.